Відеотека

Замки України. Білокриницький замок-палац

Розділ: Історія міст і сіл , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Білокриниця – село на півночі Тернопільської області в кількох кілометрах від Кременця. Перша згадка про Білокриницю датується 1438 роком. У XV столітті село входило до володінь Кременецького замку. В XVI столітті власниками Білокриниці стають князі Збаразькі, які зводять замок. Після князів Збаразьких замок переходить у володіння родини Вишневецьких, а потім стає власністю роду Радзівілів. У 1806 році занедбаний маєток було продано шляхтичу Колонна-Чосновському, який відновив замок, але пізніше пожежа знищила споруду. Більше 30 років Білокриницький палац був зруйнованою пусткою, аж поки в середині XIX століття нащадок Чосновського збудував на замкових руїнах новий прекрасний палац в англо-готичному стилі. Отож, яка доля була замку та що розташоване нині в палаці, можна дізнатися переглянувши відеосюжет.

2024-04-26

Старокостянтинів. Замок князів Острозьких

Розділ: Пам'ятки та пам'ятні місця Волині , Історія міст і сіл

Анотація: Старокостянтинівський замок – це резиденція князів Острозьких. Він збудований на місці злиття двох річок Случ та Ікопоть, які забезпечували його неприступність. Зі сторони міста він був огороджений глибоким ровом із водою, насипним валом і мурами. Сьогодні цей мур зберігся фрагментарно. Замок є унікальним, бо зводили його в один час з містом і в стислі терміни. У 1561 р. князь Василь Костянтин Острозький купив частину села Колищенців та збудував тут місто і замок із укріпленням. Будівельні роботи тривали до 1570 р. Цікавим є дослідження, що саме у цьому замку служив сотником надвірної козацької сотні Северин Наливайко. Отож, дізнатися більше про історію замку можна переглянувши відеосюжет.

2024-03-20

Нобельське Євангеліє: як написали 500-річний рукопис на Поліссі

Розділ: Історія міст і сіл , Релігія

Анотація: 14 червня 1520 року дяк закінчив переписувати книгу в містечку Нобелі (нині с. Нобель Вараський район), що на півночі Рівненщини. Рукопис передали у церкву святого Миколи, яка знаходилася в цьому ж селі. До наших днів церква не вціліла, а Євангеліє зберігається нині у Вільнюсі (Литва). Рукопис написаний церковнослов’янською мовою на 41 рік раніше від Пересопницького. Текст суцільний, без розподілу на слова. Окремо з-поміж слів євангелістів виділені цитати із Старого Заповіту та слова Ісуса Христа. Подекуди розділи промарковані знаками Голгофи, що є рідкістю для тодішніх Євангелій. Цей символ означає святість для православних та страждання у католиків. Дізнатися більше про історію Нобельського Євангеліє можна у відеосюжеті Олександра Бухала.

2024-03-20

Синагога в Острозі. Відновлення руїни

Розділ: Історія міст і сіл , Релігія

Анотація: Одна з найбільших синагог Східної Європи розташована в Острозі. Уже 20 років її відновлює місцевий мешканець, етнічний єврей Григорій Аршинов. Григорій – професійний будівельник, що взявся за порятунок історичної пам’ятки та вклав у це вже понад 180 тисяч доларів. За його словами, перші євреї з’явилися в місті на запрошення князів Острозьких ще в XIV столітті. Сьогодні, за даними Асоціації єврейських громадських організацій України, на її території є близько 800 синагог, декотрі з яких збереглися лише частково.

Власники міста князі Острозькі у XVI ст. запросили в Острог євреїв, аби ті сприяли розвитку торгівлі та ремесел. Євреї були задіяні у виробництві пива, меду та горілки. Так розпочалась історія єврейської громади на Волині, яка є однією з найдавніших на території України. Вже на початку XVII ст. там проживало близько трьох тисяч євреїв. Григорій Аршинов називає Острог визначним містом для єврейської спільноти, адже саме воно свого часу було центром об’єднання єврейських громад.

Детальніше: Ukraїner. Волинь

2024-02-29